V prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu o kurz volajte 0907 705 950.
Cenné rady a radosť rozdávam aj na  facebooku.

Poviem vám vtip – učiteľka po 45-ke začala podnikať…

22.06.2017
… a to je celé. A nie je to vtip. To sa mi stalo. Nebolo to až tak úplne z vlastnej vôle, ale dnes je to skutočnosť. Tento týždeň má moja firma Enjoy School s.r.o. prvé narodeniny.
 
Ako sa to celé začalo…
 
Pred podnikaním som mala vždy rešpekt. Nemať zabezpečený pravidelný mesačný príjem – to bola pre mňa tá najmenej predstaviteľná vec na svete. Nočná mora.  Predstavovala som si, ako by som sa v noci budila s mučivou otázkou: „ Budeme mať tento týždeň na chlieb?“
 
Nuž, momentálne spím dobre. Aj keď na začiatku to tak nevyzeralo.
 
Do podnikania  ma dohnali okolnosti. Kvôli pocitu, že ma nesloboda zadusí, som odišla z dažďa pod odkvap – zo štátnej školy do Metodického centra, školiť učiteľov. Našťastie, len na rok. V čase, keď mi na Metodickom končila zmluva, som sa „prezieravo“ zapojila do organizácie učiteľského štrajku. A stala sa nezamestnateľnou. Kto už by prijal učiteľku organizujúcu štrajky, všakáno. Nuž, keď ma nechcete, zamestnám sa sama. A tak vznikla Enjoy School s.r.o. – jazyková škola. Hlavný predmet podnikania – vyučovanie angličtiny.  
 
Prežili sme to. Po roku sa sťahujem do väčších priestorov,   moji doterajší klienti plánujú zostať aj na budúci školský rok a ja hľadám nové cesty, ako svoju prácu zefektívniť.
 
Čo ma to celé naučilo
 
 • Nepravidelný príjem ma naučil lepšie hospodáriť s peniazmi. Keď nemáte pevný príjem, snažíte sa šetriť, aby bolo na horšie časy.
 • Značku a dobré meno som si začala budovať už dávno pred vznikom firmy. Aspoň v malom meste a v mojom biznise. Zistila som, že moja minulosť, meno a povesť dobrej učiteľky je pre mňa väčšia devíza než akékoľvek marketingové stratégie.
 • Rady známych si vypočujem. Verím ale svojim pocitom. Keď známi zistia, do čoho ste sa pustili, začnú prichádzať zaručené rady a návody: „ No vidíš, super si sa rozbehla. Prenajmi ešte nejaké priestory, zamestnaj ďalšie učiteľky a si za vodou…“ … „ Mala by si začať učiť cez Skype, to teraz frčí, to ti pôjde, uvidíš…“ Vypočujem si ich, neprotestujem, ale spolieham sa na svoj žalúdok. Ak sa mi pri predstave, ktorú   známi prezentujú, stiahne, nie je to nič pre mňa. Ja som ja. Je to môj život, moja firma a ja sa v tom chcem cítiť slobodne, bezpečne a dobre.
 • Dobrá účtovníčka – základ zdravia. Priznávam bez mučenia – účtovníctvu vôbec nerozumiem a zrejme nikdy nebudem. Tie dobré ženy, ktoré za mňa túto časť podnikania robia, sú  víly, ktoré budem do smrti milovať.
 • Mám mentora. Nepočúvam „zaručené“ rady známych, ale mám jedného-dvoch ľudí, ktorí podnikajú a ktorým dôverujem. Nie sú z môjho fachu, práve naopak, dôležité je, že majú skúsenosti, sedliacky rozum a rozvinutejšieho podnikateľského ducha než ja. Dali mi kopu praktických rád a občas to, čo ja vidím ako neriešiteľný problém, postavia do úplne iného svetla.
 • Ku klientom sa správam ako ku priateľom, ale jasné pravidlá musia byť. Dôležité zistenie -prílišná empatia a benevolencia škodí vášmu vrecku.
 • Učím sa vystupovať z komfortných zón. Priznávam, stále som viac učiteľka než podnikateľka. Ale už sa učím, že nie je hanba pýtať si adekvátne peniaze za svoju prácu , učím sa povedať „nie“ nevýhodným ponukám, učím sa predávať svoje vedomosti, zručnosti, svoj čas…
 • Vzdelávam sa. Nielen vo svojom odbore. Čítam knihy o sebarozvoji, psychológii učenia a podnikania, efektívnej práci, sledujem úspešných podnikateľov, chodím na konferencie, workshopy.
 • Robím malé kroky. Neuspokojujem sa s málom, ale nemám ani prehnané ciele. Investujem do učebne, materiálov, vlastného vzdelania, hľadám cesty, ako zvýšiť tržby a pritom zachovať kvalitu práce a spokojnosť klientov.
 • Hľadám cesty, ako byť prospešnou. Nielen sebe a klientom, ale aj okoliu. Pokúšam sa pod hlavičkou Enjoy School organizovať aktivity pre komunitu. Zatiaľ ich bolo pár, nie všetky vyšli podľa mojich predstáv, ale skúšam, hľadám.
 • Nie som bohatá, som spokojná. A tak to snáď aj zostane. Nie som podnikateľský zázrak. A nikdy nebudem. Ale robím prácu, ktorá ma baví a nerobí mi problém tráviť v nej väčšinu svojho času. Mám takú mieru slobody ako nikdy predtým.
 • Som vďačná. Všetkým príbuzným, priateľom, známym, klientom, ktorí mi pomáhajú, podporujú ma, veria mi, spolupracujú, chápu, radia, odrádzajú – proste tým, ktorí „Enjoy School“ ?
Mgr. Anna Jančová
Ďalšie moje blogy

Krátko o mne

Pri výučbe angličtiny používam netradičné metódy vyučovania, pretože efektívne sa učiť môžete len vtedy, ak sa učíte s radosťou, v príjemnom prostredí, intenzívne, prostredníctvom tém a aktivít, ktoré vás zaujímajú a bavia. Neustále sa vzdelávam, sledujem najnovšie trendy, zúčastňujem sa konferencií v mnohých európskych krajinách. Viac ako 20 rokov zdokonaľujem angličtinu klientov tak, aby boli schopní komunikovať v bežných životných situáciách, ale aj v oblastiach, ktoré si zvolia.

Nájdete ma

Ul. miestneho priemyslu 561
029 01 Námestovo

© 2021 Anna Jančová - učiteľka angličtiny | Všetky práva vyhradené | tvorba web stránok INCUBEMEDIA