V prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu o kurz volajte 0907 705 950.
Cenné rady a radosť rozdávam aj na  facebooku.

Nahradia appky učiteľov jazykov?

09.09.2017
Občas v diskusiách na Internete narazím na názor, že je dnes zbytočné vyhadzovať peniaze za jazykové kurzy, veď na Internete je záplava webových nástrojov, ktoré vás jazyk naučia zadarmo alebo za minimálny poplatok, v čase, ktorý vám vyhovuje a navyše, zábavne. Poďme sa teda pozrieť na klady a zápory tých najznámejších jazykových webov.

Jazykové „celebrity“ na webe

Celebrity sa niekedy stanú celebritami nie úplne právom. Ich výhodou je, že vyhovujú širokému spektru ľudí, sú user-friendly, majú pekný dizajn a sú zábavné.

Duolingo

Jeden z najpopulárnejších nástrojov na učenie jazykov. Pozostáva z modulov, v ktorých sa stupňuje náročnosť. V jednotlivých moduloch sa jazyk precvičuje prekladmi viet, dopĺňaním chýbajúcich slov, zápisom počutého textu, skladaním viet z daných slov.
Výhody: Duolingo je zdarma, zaznamenáva a sústredí sa na tie oblasti, v ktorých zistí vaše slabiny, funguje aj ako sociálna sieť pre učiacich sa, slušne rozpoznáva a vyhodnocuje váš ústny prejav, snaží sa vás prvkami gamifikácie motivovať k ďalšiemu učeniu.
Nevýhody: Duolingo nemá rado chyby. Aj za najmenšie preklepy ste penalizovaní. Niektoré vety, ktoré vám zadáva, sú nezmyselné. Vety typu „ Tvoj kôň pije mlieko“ asi v reálnom živote moc nevyužijete. Moduly si nemôžete vyberať podľa vášho záujmu, appka vás pustí ďalej len v určitom poradí.

Memrise

Memrise sa zameriava na rozvoj vašej slovnej zásoby. Od iných nástrojov sa odlišuje najmä tým, že vám ponúka vizuálne pomôcky na zapamätanie slovíčok.
Výhody: výber viacerých kurzov v rámci jedného jazyka, sady slovíčok s pomocnými obrázkami na zapamätanie, ktoré tvoria aj samotní používatelia.
Nevýhody: malý dôraz na gramatiku, netrénuje sa výslovnosť.

Landigo

Landigo vám každý deň pošle tri „kvízové“ otázky vo vami zvolenom jazyku úrovni. Za 10 minút denne si tak s pomocou tohto webu môžete zlepšovať slovnú zásobu.
Výhody: Pravidelnosť „prísunu“ učiva.
Nevýhody: Landigo vám svojim výberom „diktuje“, čo sa máte učiť. Ide len o vety vytrhnuté z kontextu a pri ich audio podobe ma vyrušuje zvláštny prídych spíkra.
Na podobných princípoch, s akými pracujú tri vyššie spomenuté weby, pracuje napríklad i Babbel, Busuu a určite nájdete mnoho iných.

Ak chcete popracovať na svojej slovnej zásobe alebo stráviť čas v čakárňach či hromadných dopravných prostriedkoch zmysluplnejšie než len hraním hier, vyššie opísané weby sú to pravé. Bohužiaľ, ani jeden z týchto nástrojov vám neposkytne to, čo je najdôležitejšie – rozvoj komunikácie v jazyku, ktorý sa chcete naučiť. Nemyslím si, že by sa týmto spôsobom dal osvojiť jazyk aktívne. Ale ako doplnok na rozvoj slovnej zásoby sú celkom fajn. Prekáža mi však, že vám diktujú, čo sa kedy máte učiť a celkom určite nebudú rozvíjať vašu plynulú komunikáciu. 

Moje obľúbenkyne

Moje obľúbené aplikácie na učenie spájajú dve veci – dajú sa využiť nielen na učenie jazykov a ich obsah si môžete, ale nemusíte tvoriť sami. Ide o aplikácie, pomocou ktorých si vytvárate „flashcards“ – virtuálne kartičky, na ktoré si dáte definíciu alebo slovenský preklad slova na jednu stranu a cudzojazyčné slovíčko na druhú stranu. Môžete si však na kartičky písať i otázky a odpovede, vynechávať slová vo vetách – vašej tvorivosti sa medze nekladú.

Anki

Pomocou tohto webu si vytvárate svoje vlastné sady flashcards, ale môžete použiť aj voľne prístupné sady ostatných používateľov. Vytvoríte si svoje vlastné kartičky s prednou a zadnou stranou, teda napr. so slovenským výrazom na prednej a anglickým na zadnej strane. Nastavíte si, koľko kartičiek sa chcete naučiť každý deň. Aplikácia vás potom z daných kartičiek skúša. Pri každej kartičke potom označujete, ako náročná pre vás bola. Na základe tejto informácie Anki určuje, ako často danú kartičku uvidíte. Výhoda: sady kartičiek sa dajú preklápať medzi jednotlivými zariadeniami a napr. v mobile sa potom dajú používať i offline. Nevýhoda: Kartičky v Anki nemajú zvukovú podobu.

Quizlet

Výborný nástroj pre učiteľov ale aj študentov akejkoľvek oblasti. V Quizlete si môžete vytvárať svoje vlastné flashcards a diagramy. Materiál, ktorý vytvoríte, sa dá použiť na precvičovanie podobne ako v Anki, ale z vami vloženého materiálu vám vytvorí aj iné typy cvičení, testov a interaktívnych hier. Do materiálov môžete vkladať obrázky a veľkým plusom je možnosť zapnutia zvukovej podoby. Samozrejme, môžete použiť aj materiál, ktorý vytvorili iní používatelia. Quizlet je moja stálica a páči sa aj mojim študentom.

Ani Anki a Quizlet nie sú univerzálne, ale môžu to byť vaši skvelí pomocníci pri učení. Bohužiaľ, k tomu, aby ste nimi mohli plne nahradiť kvalitného učiteľa, ktorý sa prispôsobí vašim požiadavkám, dokáže reálne komunikovať a motivovať vás, majú všetky aplikácie dosť ďaleko.Mgr. Anna Jančová
Ďalšie moje blogy

Krátko o mne

Pri výučbe angličtiny používam netradičné metódy vyučovania, pretože efektívne sa učiť môžete len vtedy, ak sa učíte s radosťou, v príjemnom prostredí, intenzívne, prostredníctvom tém a aktivít, ktoré vás zaujímajú a bavia. Neustále sa vzdelávam, sledujem najnovšie trendy, zúčastňujem sa konferencií v mnohých európskych krajinách. Viac ako 20 rokov zdokonaľujem angličtinu klientov tak, aby boli schopní komunikovať v bežných životných situáciách, ale aj v oblastiach, ktoré si zvolia.

Nájdete ma

Ul. miestneho priemyslu 561
029 01 Námestovo

© 2021 Anna Jančová - učiteľka angličtiny | Všetky práva vyhradené | tvorba web stránok INCUBEMEDIA