V prípade akýchkoľvek otázok alebo záujmu o kurz volajte 0907 705 950.
Cenné rady a radosť rozdávam aj na  facebooku.

Jazykári, toto je šanca

24.03.2020

Jazykári toto je šanca

 

Tak ako sa vám žije v korona časoch? Prvotný stres pominul a už ste si vytvorili nejaký systém, ako to všetko prežiť a nezblázniť sa? Snažíte sa žiť ako doteraz? Alebo to beriete ako príležitosť zmeniť niečo na svojom živote?

Podľa wikipédie slovo „kríza“ v čínštine pozostáva z dvoch slov  - „nebezpečenstvo“ a „bod, kde sa veci menia“. To, ktorú časť tohto významu budeme považovať za dôležitejšiu, formuje našu budúcnosť.

Ako učiteľka jazykov tajne dúfam, že toto naozaj bude bod, keď sa veci začnú meniť, verím, že k lepšiemu.

Keď sme sa dozvedeli, že bude potrebné učiť z domu, povedala som si – konečne mám šancu vyskúšať so žiakmi všetko to, na čo som si nevedela nájsť čas. A aj sa o to, s väčšími či menšími úspechmi pokúšam.

A čo som sa naučila? (Podotýkam, že učím stredoškolákov, ale mnohé z toho, čo píšem, je univerzálne.)

Odložila som učebnice. Na Slovensku je učebnica v jazykovom vzdelávaní modlou. „ Z čoho učíte?“ „ Na akej ste lekcii?“ „ Do konca roka ešte musíme prebrať tri lekcie...“ ... Stop. Sú mimoriadne časy a ja mám príležitosť  vykašlať sa na plány, neučiť učebnicu, ale učiť jazyk. „Ja by som aj robil s videami / hral sa/ robil online kvízy/ storytelling/ ..., ale nemám čas, musím prebrať učebnicu.“ Nemusíte. Musíte žiakov učiť jazyk. A to sa dnes dá lepšie bez učebnice než s ňou. Niekoľko príkladov je na mojom facebooku.

Dávam žiakom slobodu. Toto je skvelá príležitosť ich naučiť rozhodovať sa, čo chcú robiť, nielen počúvať naše príkazy. Dávam im na výber – z týchto piatich aktivít urob tri.  Pozri si video, na základe neho napíš článok alebo fiktívne interview – video si môžeš vybrať z týchto piatich. Pracuj vtedy, kedy potrebuješ, tak dlho, ako potrebuješ. V tieto dni nie si obmedzený zvončekom.  

Slobodou je i to, že pri našich online stretnutiach neučím priamo. Tie slúžia skôr na to, aby sme sa potešili z toho, že sa vidíme, zdieľali spolu, ako sa máme a vysvetlili si prípadné problémy so zadanými aktivitami.

Dávam žiakom zodpovednosť. Nekontrolujem všetko,  čo im zadám a čo vypracujú. Vysvetľujem im, že aktivity nerobia kvôli mne, ale kvôli svojmu sebarozvoju. Ak ich neurobia, je to ich strata, nie moja. Áno, chránim tým aj seba od prepracovania a vyhorenia.   Navyše, neviem, v akej sa dnes nachádzajú situácii, čo sa deje v ich rodinách – nechcem im pridávať stres ešte i ja. Dávam im dostatok času na vypracovanie aktivít, je mi jedno, v akom poradí ich budú robiť – to je ich zodpovednosť. Učím ich ale dodržiavať inštrukcie a pokyny. A pritom sa veľa učím ja – ako správne postaviť zadanie k aktivite tak, aby bolo zrozumiteľné a obsahovalo všetko, čo žiak potrebuje.

Toto je šanca rozvíjať plynulosť. Často hovoríme, že slabinou našich žiakov na jazykoch je rozprávanie. Ja si myslím, že slabinou našich žiakov je premýšľanie a formulácia myšlienok. A teraz je čas popracovať na tomto. Nastoliť tému – prostredníctvom videa, textu, počúvania, obrázku – niečoho, čo provokuje myšlienky a položiť dobré otázky. Nechať žiakov, nech zachytia svoje myšlienky do písaného textu či na mikrofón. A pri spätnej väzbe sa nezameriavať na gramatiku, ale na obsah.

Toto je šanca zmeniť svoj štýl práce. Sledovať učenie zboku, dávať rady, občas provokovať myšlienky, občas poradiť. Nebyť  ústrednou postavou.  Vyskúšať nové veci. Nie vždy to vyjde, ale to vôbec nevadí, aj z toho sa veľa naučíte. Občas sa opýtať, ako sa pri tom, čo žiaci robia, cítia.

Toto je šanca veľa sa naučiť.

Aké šance ste po tieto dni objavili vy?

Mgr. Anna Jančová
Ďalšie moje blogy

Krátko o mne

Pri výučbe angličtiny používam netradičné metódy vyučovania, pretože efektívne sa učiť môžete len vtedy, ak sa učíte s radosťou, v príjemnom prostredí, intenzívne, prostredníctvom tém a aktivít, ktoré vás zaujímajú a bavia. Neustále sa vzdelávam, sledujem najnovšie trendy, zúčastňujem sa konferencií v mnohých európskych krajinách. Viac ako 20 rokov zdokonaľujem angličtinu klientov tak, aby boli schopní komunikovať v bežných životných situáciách, ale aj v oblastiach, ktoré si zvolia.

Nájdete ma

Ul. miestneho priemyslu 561
029 01 Námestovo

© 2020 Anna Jančová - učiteľka angličtiny | Všetky práva vyhradené | tvorba web stránok INCUBEMEDIA